Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

/

Zdaniem psychologów pierwsze wrażenie kształtuje się już w ciągu pierwszych 15 do 30 sekund spotkania. Wrażenie to może utrzymać się aż przez sześć miesięcy. Co to oznacza? Mamy niecałą minutę na to by przekonać pracodawcę aby nas zatrudnił. Nie chodzi oczywiście o sam wygląd. Ważna jest także gestykulacja, mimika twarzy oraz ton głosu. Pamiętajmy, że rozmowę o pracę mamy tylko jedną, nie będziemy mogli zrobić dobrego wrażenia ponownie. Jak więc ubrać się na rozmowę o pracę? 

Dress code 

Jest to zbiór zasad dotyczących prawidłowego wyglądu stroju do danej okazji. Dzięki niemu wiemy, co na siebie włożyć w zależności do okazji. Jeśli dana firma nie ma jasno określonych takich zasad, często istnieją niepisane wytyczne. Nie zawsze wiemy jaki dress code panuje w danej firmie. Dlatego na spotkanie z potencjalnym pracodawcą warto wybrać styl smart casual. Jest to rodzaj delikatnej, sportowej elegancji. Mogą to być ciemne jeansy, koszula i marynarka w stonowanych kolorach. Będziemy wyglądać elegancjo, ale unikniemy bycia za bardzo wystrojonym. 

Główne zasady dobierania stroju na rozmowę o pracę 

Pierwszą podstawową zasadą jest to, aby Twój strój był czysty i schludny. Nie ma mowy o wygniecionej koszuli, czy plamach na spodniach. Warto też spojrzeć w dół na swoje obuwie i zadbać o nie przed wyjściem. Ludzie często zwracają uwagę na takie szczegóły. Nie poleca się także jasnych jaskrawych barw i kolorowych wzorów. Najlepszymi kolorami na tę okazję są: czerń, biel, brązowy, beżowy oraz pastelowe odcienie innych kolorów. Uważaj także na dobór biżuterii. Nie warto zakładać dużych naszyjników, kolczyków czy dużej ilości pierścionków. 

Szczegóły warte uwagi 

Kobiety powinny pamiętać o tym, aby ich spódnice lub sukienki nie były krótsze niż do kolana. Nie ważna jest tutaj temperatura na zewnątrz. Warto też założyć rajstopy i buty zakrywające palce u stóp. Obcas nie powinien być wyższy niż 6-8 cm. Pamiętajmy, aby bluzka nie miała zbyt dużego dekoltu. Pamiętajmy też o paznokciach. Nie powinny one mieć jaskrawych kolorów. Najlepiej na tą okazję wybrać stonowany kolor.