Fakty i mity odnośnie pracy zdalnej cz. I

/

Pracowanie w domu uchodzi za realizację marzeń całkiem sporej grupy osób. Każdy czasami marzy, by móc dzisiaj popracować z domu, najchętniej bez konieczności ruszania się z łóżka. Telepraca wydaje się być czymś naprawdę fenomenalnym, ale tylko z perspektywy osób które nigdy w ten sposób nie pracowały.

W zasadzie nie trzeba pracować i ma się czas na wszystko. Ale czy na pewno? Realia mają to do siebie, że potrafią zburzyć każdy ekscytujący koncept. Jak to jest w przypadku pracy zdalnej? Sprawdźmy.

O co w tym chodzi?

Zacznijmy od zdefiniowania pracy zdalnej. Praca zdalna to po prostu praca, którą wykonuje się poza wskazanym biurem. Czasami mówi się o telepracy lub e-pracy, chociaż nie warto się semantycznie rozdrabniać. W praktyce ważne jest to, że korzystamy z jakichś technologii, które pozwalają nam na zrealizowanie określonych działań w nietypowym dla pracy miejscu, czyli nie w biurze w siedzibie firmy. Najczęściej jest to Internet. Warto podkreślić, że praca zdalna nie jest zjawiskiem dzikim. Opisuje ją kodeks pracy.

Kto może pracować w zdalnym kieracie?

Praca tylko dla freelancerów vs praca także dla osób na etacie.

Zazwyczaj pracę zdalną kojarzy się z freelancingiem, czyli z podłapywaniem pojedynczych zleceń i działaniem na swój własny rachunek. Nie jest to oczywiście skojarzenie błędne, ponieważ w rzeczywistości jak najbardziej można realizować się pracując na zlecenia dla bardzo różnych podmiotów. Jest to wygodna praca dla wolnych strzelców, ale coraz więcej osób na etacie działa właśnie w rytmie pracy zdalnej. Jest to sposób wykonywania pracy, a nie charakter pracy.

Praca w domu

Praca dodatkowa czy stała?

Praca dodatkowa vs podstawowe źródło utrzymania

Mit mówi, że praca zdalna to praca dodatkowa, pozwalająca dorobić do pensji. W rzeczywistości bywa bardzo różnie, ponieważ jest wiele osób, które w ten sposób zarabiają na życie. Wszystko zależy od podejścia danej osoby do pracy, zaangażowania oraz rodzaju pracy, jaką się wykonuje. W wielu zawodach praca zdalna stała się już niemal dominującym sposobem prowadzenia działalności i wiele osób pracuje tak normalnie na etacie. Dla większości osób praca zdalna to jednak cały czas tylko niewielki dodatek do ich podstawowej aktywności, co jest źródłem stereotypowego spojrzenia na problem.

Praca w domu to uniwersalnie dobre rozwiązanie

Każdy może pracować w domu vs jest to zajęcie tylko dla osób z odpowiednimi cechami

Zdalna praca, czyli najczęściej praca z własnego domu, to oczywiście bardzo wygodny sposób wypełniania obowiązków zawodowych. Jeśli ma się na to ochotę, można spać do południa, zrobić sobie przerwę na portale społecznościowe, nie zabierać się do pracy za szybko. Równocześnie jednak w takiej pracy brakuje najważniejszych bodźców motywacyjnych, które związane są z pracą w biurach firmy. Efektem tego jest sytuacja, w której brakuje często motywacji i zwłaszcza jeśli nie ma konkretnych celów narzuconych z zewnątrz, wiele osób będzie miało bardzo poważne pracy z odpowiednim zmotywowaniem się i efektywnym wykonywaniem swojej pracy.