Efektywne zarządzanie czasem

/

Efektywne zarządzanie czasem polega na planowaniu i robieniu najważniejszych zadań tak by przyniosły jak największe zyski z każdej przepracowanej godziny. Najlepiej jeszcze, by odbywało się to przy jak najmniejszym zaangażowaniu energii, pieniędzy albo innych zasobów

Zarządzanie czasem polega na tym, by uzyskać jak najwyższą wartość z naszego czasu i jednocześnie poprawiać jakość życia. To więcej niż tylko zarządzanie działaniami. To tak naprawdę zarządzanie życiem, ponieważ ważne zadania pochodzić mogą z rożnych sfer życia. Na pewno będą to finanse, rodzina, zdrowie, relacje z innymi ludźmi. Marnowanie czasu to marnowanie życia.

Trzeba sobie powiedzieć, że efektywne zarządzanie czasem to również podstawa dobrych nawyków. Świadomy wybór, że będziemy skupiać się jedynie na tym co jest najważniejsze dla nas i chcemy planować życie w około tych najważniejszych spraw. Każdy ma do dyspozycji codziennie tak samo dużo czasu. Mamy 24 godziny nie więcej i nie mniej. To ile zrobi się w ciągu tych 24 godzin zależy od tego jakie zadania będzie się planowało. Efektywne zarządzanie czasem wymaga ciągłego oraz jasnego precyzowania, co jest dla nas najważniejszą kwestią.

Nasze życie wystawione jest na wiele różnych pokus i rozpraszaczy uwagi, że tak naprawdę bardzo łatwo jest stracić czas na czynności nieważne. Utrzymywanie koncentracji jedynie na najważniejszych sprawach będzie wymagało od nas silnej woli oraz samodyscypliny, co doprowadzi nas szybko do osiągnięcia celu i bez markowania czasu czy energii.

Systematyczność

Dla większości osób zarządzanie czasem, to największa przeszkoda, by dało się osiągnąć sukces. Kiepskie zarządzanie czasem to wynik złego nastawienia do organizacji życia, a także źle wyrobionych nawyków codziennej rutyny. Niezależnie od tego jaka ma się definicję sukcesu to zawsze jest tak, że zarządzanie czasem a więc organizacja życia jest kluczem do sukcesu, to najważniejsza cześć. Czas to wyjątkowy zasób, którego nie można gromadzić ani nie da się zatrzymać na później. Nie można także odzyskać czasu jaki się zmarnowało.

To, że czas jest ograniczony powinno jednak pomagać nam w dokonywaniu zupełnie świadomych decyzji. Chodzi o to, by czas poświęcać wyłącznie na te rzeczy, które są ważne i rzeczywiście wartościowe.

Klucz do efektywnego zarządzania czasem

Mówiąc ogólnie efektywność to zdolność do osiągania dobrych rezultatów, które przyniosą korzyści, przy jednocześnie niskim nakładzie wysiłku i innych zasobów. Każde zadanie ma swoją wartość. Kluczem do efektywnego zarządzania czasem jest znalezienie zadań, które są dla nas najważniejsze i potem skupienie się na nich. Niestety nie będzie to proste, ponieważ naszą naturą jest rozpraszanie się i reagowanie na przytłaczającą ilość różnych rzeczy. Zajmujemy się wszystkim co się pojawia, a tak właśnie zupełnie traci się efektywność, na której najbardziej powinno nam zależeć.

Dlatego kluczem do sukcesu i zysku będzie skupianie się na zadaniach, które będą w stanie przynosić nam rzeczywiście największą wartość i stanie się szansą na zysk.

Sprawdź też: dodatkowa praca