Fakty i mity odnośnie pracy zdalnej cz. II

/

Osoby leniwe nie powinny pracować zdalnie

Praca zdalna to więcej czasu wolnego kontra praca zdalna to większy wysiłek nawet niż praca w biurze, w ośmiogodzinnym systemie pracy.

Po raz kolejny pojawiają się dwie skrajności, a prawda może leżeć gdzieś pośrodku, a zazwyczaj jest tak, że wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Na pewno poważnym problemem jest uzyskiwanie odpowiedniego poziomu zmotywowania. Jeśli w ogóle ktoś decyduje się na pracę zdalną po to, by się przesadnie nie przemęczać, na pewno bardzo się zdziwi. Zdziwienie przyjdzie albo w czasie praktyki, ponieważ okaże się, że roboty jest jednak bardzo dużo, albo w czasie wypłaty, ponieważ na konto wpłynie śmiesznie mała suma pieniędzy. Praca zdalna nie różni się znacznie pod względem intensywności od pracy klasycznej, więc jeśli ktoś się nie napracuje, nie może liczyć na zbyt wysokie wynagrodzenie. Możliwość układania sobie dnia według własnych planów to inna kwestia.

Zatrudnienie w pracy zdalnej

Praca zdalna to umowy cywilne vs praca zdalna to umowy o pracę

Tutaj ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, jak praca może wyglądać, ponieważ wszystko zależy od tego, w jakim charakterze i dla kogo się pracuje. Mit mówi, że jest to praca tylko na umowy cywilnoprawne, czyli na przykład umowa o dzieło, ale nie jest tak do końca, ponieważ faktycznie jest to szalenie popularny sposób zatrudnienia, ale równocześnie wiele firm po prostu przenosi swojego pracownika etatowego do pracy zdalnej. Jest to nowoczesny sposób zatrudniania na umowie o pracę ceniony zwłaszcza w przypadku młodych rodziców. Warto też dodać, że nic nie stoi na przeszkodzie, by osoba zatrudniona na etat dorabiała także na umowach cywilnoprawnych.

Wykonywanie pracy zdalnie

Praca zdalna to domena IT

Praca zdalna jest możliwa w sferze IT vs pracę zdalną może wykonywać prawie każdy

Praca zdalna bardzo często jest podejmowana przez osoby pracujące w szeroko rozumianym świecie IT, ponieważ takie osoby mają wyjątkowo dobrze przystosowaną do takich rozwiązań branżę. Pracuje się bowiem na tworach czysto wirtualnych i nie ma znaczenia, czy kod napisze się w domu, czy zrobi się to w biurze. Inne dziedziny też często na to pozwalają, na przykład copywriting czy dziennikarstwo.

Praca zdalna ingeruje w życie rodzinne

Rozregulowanie życia rodzinnego vs łatwiejsze stosunki rodzinne

Dwa dokładnie przeciwstawne mity odnośnie pracy zdalnej mówią odpowiednio, że praca zdalna mocno zaburza życie rodzinne, gdyż człowiek jest przez całą dobę w pracy oraz że życie rodzinne jest znacznie łatwiejsze, ponieważ w każdej chwili można znaleźć czas dla żon czy dziecka – w końcu nie stoi nad nami szef i nie pilnuje, co robimy. Rzeczywistość zależy od naszych zdolności do organizacji czasu pracy. Jeśli ktoś jest w stanie zorganizować sobie dzień tak, by wykonać założone cele i przy okazji znaleźć czas na dodatkowe obowiązki. Czasami na początku bywa dość trudno, ale zwłaszcza rodzice stosunkowo małych dzieci cenią sobie możliwość opiekowania się nimi bez konieczności rezygnowania z pracy zawodowej w pełnym wymiarze.