Organizacja czasu pracy w domu – moje sposoby

/

Pewnie wiele osób lubi być swoim własnym szefem. Można wtedy pracę przerwać w dowolnym momencie, poświęcić czas rodzinie, znaleźć czas na przyjemności. Czy aby jednak tak jest na pewno? Takie było założenie pewnie u wielu osób rozpoczynających pracę na swoim, ale w praktyce często inaczej to wygląda.

Wiele osób zabiera pracę do łóżka, siedzi w piżamie, jednak jak się potem okazuje pojawia się tyle rozpraszaczy, że nie wiadomo jak sobie z tym poradzić. Zanim iść z pracą do przodu zaczynamy się męczyć i tkwimy w martwym punkcie. Do tego wszystkiego dochodzą obowiązku domowe. Skoro już się jest w domu to pewnie wiele osób myśli o tym, że można też porobić coś w domu. Dziecko, które ma jakieś oczekiwania, rodzina, która czeka na obiad po powrocie do domu, w koszu czeka pranie.

Jak można sobie z tym poradzić?

Przygotuj biuro

Przede wszystkim trzeba w domu zorganizować sobie miejsce do pracy, tak by nie było sytuacji, że przestrzeń domowa będzie się mieszać z przestrzenią pracy.

Wyznaczenie godzin pracy

Jeśli tego się nie zrobi to w pewnym momencie już pojawia się sytuacja, że zaczynamy pracować coraz więcej i coraz więcej i tak właśnie zatraca się równowaga miedzy pracą a życiem domowym a to najpoważniejszy problem jaki może się pojawić, dlatego trzeba na to uważać.

Ustalenie grafiku zadań

Trzeba zaplanować sobie dzień i wiedzieć co będzie w danym dniu do wykonania. Oczywiście nie trzeba będzie w domu pracować przez 8 godzin ciągiem, ale trzeba wiedzieć co trzeba zrobić, ponieważ wtedy łatwiej będzie również do pracy się zorganizować a potem ją wykonywać.

Własny organizer

Tutaj każdy może wybierać dla siebie odpowiednie rozwiązanie, ale wydaje się, że nadal ten tradycyjny papierowy kalendarz będzie najlepszą opcją, na jaką można się zdecydować.

Internetowe pochłaniacze czasu

Pożeracze czasu – portale społecznościowe

To właśnie wielki problem osób, które pracują w swoim domu. Bardzo szybko dochodzi do tego, że traci się bardzo dużo czasu. Wśród rozpraszaczy właśnie te są największym problemem, ponieważ są w stanie pochłaniać godziny. Warto wiec wyłączyć je w ogóle na czas wykonywania pracy.

Dzień wolny jest dniem wolnym

Na etacie czekało się na weekend, by mieć totalną wolność. Jednak jak się okazuje w pracy w domu często jest tak, że pracuje się już praktycznie bez przerwy, dlatego warto sobie wyznaczyć jeden dzień, który będzie wolny i rzeczywiście się tego trzymać.

Drobne posiłki w ciągu dnia

W ciągu dnia warto robić sobie przerwy na małe posiłki, tak by mieć również okazję do tego, by się nieco zrelaksować. Można także wykonywać sobie codziennie ćwiczenia co jakiś czas w trakcie pracy, by pobudzać krążenie.

Odpowiedni ubiór

Praca w piżamie to najgorsze co można zrobić, ponieważ wtedy będziemy się mocno rozleniwiać, nie będzie chciało się pracować. Dlatego warto się od razu ubrać, tak by można było wyjść do ludzi. Wybieramy strój taki, w którym nie będzie wstydu otworzyć drzwi. To również będzie pewna motywacja do tego, by w ogóle zająć się pracą i rzeczywiście ją realizować w należyty sposób, dbając o organizację pracy.